Szakmai látogatást tettek Szegeden a népzenész hallgatók
A Zeneakadémia dudás növendékei mesterkurzuson vettek részt és kutatási projektbe kezdtek a Móra Ferenc Múzeumban.
Az intézmény hangszergyűjteményében Dr. Bolya Mátyás tanszékvezetővel tettek látogatást a hallgatók, amelynek részeként Szokolay Dongó Balázs mesterkurzusán is részt vehetettek. A múzeumban Takács Gergely osztályvezető fogadta őket, munkatársai pedig régi hangszereket és hangszeralkatrészeket készítettek elő kutatási célból, amelyek vizsgálatában a hallgatók népzenei tapasztalatukkal segítették a muzeológusok munkáját. A szakmai munka során több különálló hangszeralkatrészről állapították meg az összetartozást, rekonstruálták a hangszerek eredeti állapotát, és meg is szólaltattak néhány történeti darabot. A folyamatot Nagy Gábor néprajzos, népzenész is támogatta, aki professzionális dokumentációs műtárgyfotózást végzett a helyszínen.
A sikeres szakmai napot követően a hallgatók kutatási engedélyt kaptak a Móra Ferenc Múzeum gyűjteményéhez, így a megkezdett közös munka a jövőben folytatódni fog. A szakmai anyagot tovább gazdagítja, hogy a hallgatók megkapták Szakál Aurél néprajzkutató releváns publikációit, amelyekből néhány példány a tanszék szakkönyvtárába is bekerül. Az ehhez hasonló, kölcsönös tapasztalatcsere kiemelten fontos a tanszék számára. A hallgatók rengeteg élménnyel tértek vissza, és a látogatás megerősítette őket abban, hogy mennyire lényeges a múzeumi gyűjtemények alapos ismerete, valamint a gyakorló zenészek tapasztalatainak megosztása a muzeológusokkal. Ennek a generációnak ugyanis már nincs lehetősége hagyományban nevelkedett dudásokkal találkozni, így számukra a múlt átörökítésében elsősorban a tárgyak üzenete marad.

