Ismét külföldi társintézmények növendékeit látta vendégül a Zeneakadémia

2024. november 4.

Egy Erasmus-program részeként évről évre workshopot és koncertet szervez a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem, a magyar és a külföldi egyetemi hallgatók ezúttal Kováts Péter hegedűművésszel tanultak és léptek fel vonószenekarként.

Az EU-s nemzetközi együttműködésben több vezető európai zenei felsőoktatási intézményből – idén Helsinki, Párizs, Hága, Oslo, Kolozsvár egyetemeiről – érkezik 3-3 hallgató Budapestre, hogy a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem növendékeivel együtt többnapos intenzív workshopon vegyenek részt, amelyet nyilvános koncert zár. Ez immár a hatodik ilyen, úgynevezett Blended Intensive Program, eddig volt egy teljes zenekaros, két, fúvósegyüttesnek szóló, egy Ligeti György tematikájú, a szerző születésének századik évfordulója alkalmából rendezett kamarazenei projekt, valamint tavaly egy vonószenekari.

Az idei, ismét vonószenekari program fókuszában most is Bartók Divertimentója állt, miután tavaly, a Kelemen Barnabás vezette projektben is nagy sikert aratott, hogy többek közt ezt a művet tanulták meg a növendékek. A külföldi hallgatók számára ugyanis a visszajelzések szerint nagy élmény, hogy magyar művészoktatótól sajátíthatják el, miként érdemes megszólaltatni ezt az ikonikus darabot, amely az egyik legnehezebb vonószenekari kompozíciónak számít. Emellett megismerkedhetnek a magyar vonósiskola nemes hagyományával (Hubay, Tibay, Popper, Lukács Pál, Tátrai Vilmos, Perényiek stb.) is, mindezt pedig abban a gyönyörű szecessziós épületben, amelynek ünnepélyes megnyitóünnepség-sorozatán Bartók is fellépett, és ahol később tanított.

Fotó: Erdős Dénes / Zeneakadémia

 

Az idei projekt október 31-i zárókoncertjének első felében megszólalt a még gyermek Schubert c-moll nyitánya és a már érett Mozart kéttételes kompozíciója, a c-moll adagio és fúga, majd Respighitől a reneszánsz és barokk dallamokat feldolgozó Antik táncok és dalok 3. szvitjét hallhatta a közönség. A második félidőben elhangzó Bartók-művekkel, a már említett Divertimentóval és a Román népi táncokkal a növendékek nagy része most találkozott először, így számukra kiváló lehetőséget nyújtott a program arra, hogy megismerkedjenek a magyar szerző azon műveivel, amelyek a vonószenekari repertoár alapját képezik.

A próbákat megelőzően online előadáson Balogh Máté zeneszerző, a Zeneakadémia oktatója ismertette a műsoron szereplő művek elemzését (formatan, összhangzattan, stílus stb. tekintetében), majd pedig már Kováts Péter hegedűművész, szintén az egyetem oktatója vezetésével egyhetes próbaidőszakkal folytatódott a koncerthez vezető út.

A Zeneakadémia Vonós Tanszékén docensként oktató, Bartók–Pásztory-díjas Kováts Péter csaknem minden európai országban, az Egyesült Államokban, több közép- és dél-amerikai országban is fellépett szólistaként, kamarazenészként. A világ jelentős hangversenytermei közül egyebek mellett a milánói Verdi-teremben, a Buenos Aires-i Teatro Colónban, a barcelonai L’Auditoriban is koncertezett, felvételeit közvetítette a Magyar Rádió és Televízió, a France 3, a Szlovén Nemzeti Televízió és számos amerikai rádió-és tv-állomás. Számos rangos intézményben mesterkurzust is tartott, egyetemi oktatói munkáját megelőzően pedig a veszprémi Dohnányi Zeneművészeti Szakközépiskola tanáraként, majd igazgatójaként tevékenykedett.

Fotó: Erdős Dénes / Zeneakadémia