Szamosi Elzáról szóló kötet jelent meg a Zeneakadémia oktatójától

2024. december 19.

Szabó Ferenc János, az Ének Tanszék docense legújabb könyvében bemutatja a századforduló egyik legjelentősebb magyar operaénekesnőjének, Puccini-premierek sztárjának életét és művészetét.

A kötet 2024 decemberében, Szamosi Elza és Giacomo Puccini halálának centenáriuma alkalmából jelent meg, a borítót Peternák Anna, a Liszt Ferenc Emlékmúzeum munkatársa készítette.

Szamosi Elza neve a magyar operajátszás kutatói és lelkes rajongói számára jól ismert: elsőként énekelte Magyarországon a Bohémélet, a Pillangókisasszony és A nyugat lánya női főszerepeit, olyan sikerrel, hogy Giacomo Puccini ajánlására a Pillangókisasszony amerikai bemutatóján is ő énekelhette a címszerepet. 

Rövid, mindössze másfél évtizedet felölelő karrierjének csúcsán a nemzetközi operaélet legnagyobb sztárjaival, Enrico Carusóval és Frieda Hempellel együtt emlegették. Előadóművészete Magyarországon verset (Juhász Gyula: Carmen), regényt (Krúdy Gyula: A 42-ős mozsarak), sőt képzőművészeti alkotást (Komáromi-Kacz Endre: Pillangókisasszony) is inspirált. A magyar operajátszásban kitörölhetetlennek bizonyult az emléke: a Magyar Állami Operaház a 2018–2019-es „Puccini Itáliája” évadban poszthumusz örökös taggá választotta őt.

Szabó Ferenc János kötetének első fejezetében az énekesnő életútját dolgozza fel, a második fejezetben pedig a korabeli operakritika mellett korai hangfelvételek, valamint fényképek és némafilmek segítségével elemzi az énekesnő előadói stílusát. Végül Szamosi Elza hatástörténetét vizsgálja a Zeneakadémia opera szakán végzett két énekesnő, Bendiner Hedvig és Dömötör Ilona pályáján keresztül. A Gramofon Könyveknél megjelent kiadvány függelékében az énekesnő életére és pályájára vonatkozó dokumentumok, statisztikák és jegyzékek, köztük diszkográfia és képjegyzék, valamint Giacomo Puccini Szamosi Elzához írott leveleinek szövegei kaptak helyet.