A Zeneakadémia orgonistái a Müpában
Szeptember 24-én egy DLA diplomakoncert és egy nagyszabású tanszaki koncert keretében délután négytől késő estig a Zeneakadémia orgonistái váltják egymást a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben.
A Fischer Annie- és háromszoros Kodály Zoltán-ösztöndíjas Horváth Márton Levente délután 4-kor kezdődő DLA diplomakoncertjének műsorában bepillantást enged mind előadói, mind alkotói énjébe. Elhangzik J. S. Bach fiatalkori remeke, a c-moll passacaglia, majd később erre rímel César Franck részben passacaglia-szerűen felépített h-moll korálja, a szerző utolsó, Trois chorals című triptichonjának középső - és talán legszebb - darabja. Olivier Messiaen Pünkösdi miséje 1950-ben, a komponista első és második stíluskorszakának határán íródott, egyszerre összegző és új utak felé nyitó, kulcsfontosságú orgonaciklus. Vegyeskart is alkalmazó miséjével a szerző és előadó Horváth Márton Levente saját doktori dolgozatára reflektál, amelyben a 20. század közepén Magyarországon keletkezett miseirodalmat kutatja és elemzi. Közreműködik a Zeneakadémia Alma Mater kórusa és ütőhangszereken Tóth Benedek, vezényel Somos Csaba.
Horváth Márton Levente
Az este fél nyolckor kezdődő, Mesterek és tanítványok című reprezentatív tanszaki hangversenyen a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem orgona tanszakának 132 éves története elevenedik meg. A tanszak tanárai és diákjai közösen szólaltatják meg elődeik és egykori mestereik orgonaműveit, átiratait és improvizációit. Antalffy-Zsíross, Lehotka, Gergely és mások műveinek rejtelmei mellett arra is fény derül azonban, hogy mi volt a Játékasztal Társaság, és hogy miért nézték a Zeneakadémia köztiszteletben álló tanárát, Zalánfy Aladárt kabáttolvajnak. Közreműködnek: Ruppert István, Pálúr János, Fassang László, Szabó Balázs, Gedai Ágoston, Brunda Gergely, Hajnóczky Bence, Ács Dávid László és Schallinger-Foidl Artúr.
A belépő mindkét koncertre 1000 Ft, jegyek a Müpa pénztárában, illetve a fenti linkeket követve online válthatók.