A zenei nevelés ünnepe a Zeneakadémián
A Hogyan lehet az éneklés mindenkié? című nemzetközi zenepedagógiai szimpózium keretében, a kilencvenéves Szőnyi Erzsébet tiszteletére rendezett gálakoncerten Pro Cultura Hungarica díjjal tüntették ki Elizabeth McLaughlin Moll amerikai zenepedagógust.
A rangos elismerést Kodály Zoltán zenei nevelési eszméinek alkalmazása és népszerűsítése miatt érdemelte ki az amerikai zenepedagógus. Elizabeth McLaughlin Moll 1966 óta több amerikai egyetemen, többek között a Pittsburgh-i Duquesne Egyetem zenei tanszékén tanított a magyar metódus szerint. A zenepedagógus elévülhetetlen érdeme az is, hogy a kecskeméti Kodály Intézet Zenepedagógiai Archívuma számára feldolgozta Forrai Katalin szakmai hagyatékát, aki a kodályi koncepció óvodai nevelésben történő alkalmazásában vitt úttörő szerepet.
Elizabeth McLaughlin Moll átveszi a díjat - fotó: MTI / Beliczay László (A képre kattintva galéria nyílik!)
„23 éves voltam, amikor először elindultam Magyarországra, mondhatnám gyerekként. Egy szót sem tudtam magyarul, amikor eljöttem két évre. Ferihegyen – mert akkor még így hívták a repülőteret – Szőnyi Erzsébet várt. Avval a pillanattal kezdődött hosszú és csodálatos kapcsolatom a magyar emberekkel és Magyarországgal. Őszintén mondom, hogy onnantól bárhová is mentem Magyarországon, Miskolctól Kazincbarcikán és Szombathelyen át Káplánszentkeresztig mindig azt az igazi magyar lelket találtam. Ezért különösen meg vagyok hatva, hogy a magyaroktól ezt a kitüntetést kaptam" – köszönte meg tökéletes magyarsággal Elizabeth McLaughlin Moll a Pro Cultura-díjat április 24-én a Zeneakadémián. Az elismerést az emberi erőforrások minisztere adományozta az amerikai zenepedagógusnak a Kodály-módszer népszerűsítése érdekében végzett, több mint négy évtizedes munkája elismeréseképpen, és Hammerstein Judit kultúráért felelős államtitkár adta át a 90 éves Szőnyi Erzsébet tiszteletére rendezett ünnepi koncert alkalmával, melyen köszöntőt mondott Dr. Vigh Andrea, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora, a hangverseny fővédnöke is.
A Zeneakadémián április 23. és 27. között az európai VOICE projekt keretében, a Kórusok és Zenekarok Országos Szövetsége (KÓTA), az Európai Kórusszövetség - Europa Cantat, a Zeneakadémia, a Magyar Kodály Társaság és a Magyar Muzsikus Fórum által közösen rendezett zenepedagógiai szimpózium az iskolai énekes zenetanítást, iskolán kívüli zeneoktatást, a közösségi éneklés társadalmi hasznosságát, valamint énekzene-tanár és karvezető képzés témakörét járja körül. A magyarországi szimpóziumra a zenetudományi, zenepedagógiai előadók mellett sikerült elhívni más tudományterületek képviselőit is, így például Freund Tamás agykutatót is.A szimpózium egyik csúcspontjaként került megrendezésre Szőnyi Erzsébet 90. születésnapjának előestéjén a 20. századi magyar zeneszerzés és zenepedagógia legendás alakját köszöntő ünnepi hangverseny.
Szőnyi Erzsébet - fotó: Zeneakadémia / Mohai Balázs (A képre kattintva galéria nyílik!)
Szőnyi Erzsébet tanult Kodálynál és Weinernél, zeneszerzői diplomáját pedig 1947-ben szerezte a Zeneakadémián Viski János osztályában. Számos meghatározó tankönyv, és egy rendkívüli kompozíciós életmű fűződik a nevéhez, amelyben kiemelt szerepet játszik a vokális zene, hiszen Szőnyi Erzsébet számára a magyar nyelv az az origo, amely zenei univerzumát meghatározza. A reprezentatív gálakoncerten az ünnepelt legszebb kórusműveiből hangzott el válogatás egykori növendékei, illetve szellemi unokái és dédunokái előadásában. Az április 24-ei hangversenyen közreműködtek a Kodály Zoltán Magyar Kórusiskola Gaudete, Laudate és Jubilate kórusai, a Musica Nostra Nőikar, a Budapesti Monteverdi Kórus, valamint hangszeres szólisták. Vezényelt Sapszon Ferenc, Mindszenty Zsuzsánna és Kollár Éva.