Devich Gergely az Eurovízió Ifjú Zenészek versenyén

2014. március 29.

A Zeneakadémia duplán is büszke lehet: a Különleges Tehetségek osztályába járó tizenötéves csellistát a 2013. október 22-i ünnepélyes megnyitóra készült kisfilmünkkel népszerűsítik a szervezők.

Az Eurovision Young Musicians versenyt 1982-ben kezdeményezte az Európai Műsorszolgáltatók Szövetsége. Az Eurovíziós Dalfesztivál komolyzenei "kistestvérének" számító viadalra Magyarország eddig kétszer nevezett be. A kétévente más-más városban – idén Kölnben – megrendezett versenyen 1994-ben Faragó Márk zongorista, 2000-ben pedig Rácz Ödön nagybőgős vett részt, és mindketten eljutottak a döntőig.

Az idei versenyen tizennégy tagország indít különböző hangszereken játszó fiatal muzsikust: Ausztria, Horvátország, Görögország, Németország, Moldova, Lengyelország, Szlovénia, Norvégia, Málta, Svédország, Portugália, Csehország, Hollandia és Magyarország. Már eldőlt, hogy Kölnben lesz még egy csellista, a portugál versenyző. A csehek egy 12, a lengyelek egy 17 esztendős harmonikást, az osztrákok egy kínai származású hegedűművészt indítanak a viadalon. A görögök egy gitárost, a szlovénok egy zongoristát, a svédek egy brácsást küldenek Kölnbe. A 20 év alatti muzsikusok képességei Kölnben két fordulóban méretnek meg. Az interneten közvetített elődöntőben negyedórát játszhatnak, igény szerint zongorakísérettel. Ezt követően a televízió nyilvánossága előtt zajló döntőben öt percet muzsikálhatnak zenekari kísérettel a kölni dóm előtt felállítandó hatalmas szabadtéri színpadon. A rangos nemzetközi zsűri a két forduló alapján dönt a díjazottakról.

A május 31-i döntőben, amelyet a magyar közmédia (M2) is élőben közvetít, Devich Gergely Saint-Saëns Allegro appassionato című darabját adja elő, a verseny elődöntőjében pedig Haydn-, Liszt- és Bartók-műveket játszik édesanyja, Kovalszki Mária zongorakíséretével – akivel a Zeneakadémia Liszt Ferenc téri zenepalotájának 2013. október 22-i ünnepélyes újranyitására készült kisfilmben látható. Az alább megtekinthető egyperces videó a verseny promóciójában is kiemelt szerepet kap: a verseny szervezői és partnerei a Zeneakadémia Kommunikációs Igazgatósága által készített kisfilmmel népszerűsíti Devich Gergelyt egészen az elődöntőig.
 

Kreatív producer: SZABÓ STEIN Imre, a Zeneakadémia
Kommunikációs és médiatartalom-fejlesztési igazgatója;
Rendező: GÉCZY Dávid; Operatőr: TOKODI Gábor


Devich Gergelyt a Médiaszolgáltatást-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) kérte fel, hogy vállalja a versenyzést Magyarország színeiben. A tizenötéves gordonkaművész a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem előkészítő tagozatára jár, a különleges tehetségek osztályába, tanára Mező László. Nyolcévesen kezdett csellózni a zuglói Szent István Király Zeneiskolában Antók Zsuzsanna növendékeként. Két alkalommal is megnyerte az országos Friss Antal-gordonkaversenyt. Egyike volt a Budapesti Fesztiválzenekar által kiírt országos zenei verseny győzteseinek, így szólistaként felléphetett a világhírű együttessel Fischer Iván vezényletével. A szlovákiai Dolný Kubínban rendezett nemzetközi versenyen második díjat, az olaszországi Legnagóban rendezett viadalon első díjat nyert.

Kokas Katalin meghívására Devich Gergely fellépett Kocsis Zoltán zongoraművésszel a Kaposvári Kamarazenei Fesztiválon. 2012-ben a Zuglói Filharmónia élén Dohnányi Gordonkaversenyét adhatta elő a Művészetek Palotájában, Záborszky Kálmán vezényletével. 2013-ban Kocsis Zoltán születésnapi gálakoncertjének egyik szólistája lehetett. Csellózott a felújított Zeneakadémia újranyitásának ünnepi gálaestjén és a 30 éves Fesztiválzenekar jubileumi hangversenyén, 2014. március 29-én pedig Maxim Rysanov brácsaművész partnereként lép fel a Pesti Vigadóban.

MTI/Zeneakademia.hu