Európai Örökség-díjat kap a Zeneakadémia
A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem is megkapja 2016-ban az Európai Örökség-díjat (European Heritage Label) – jelentette be Navracsics Tibor, az Európai Bizottság oktatásért, kultúráért, ifjúságért és sportért felelős biztosa az Európai Örökség Címmel Rendelkező Helyszínek Hálózatának sajtótájékoztatóján.
Az Európai Örökség-díj alapvető küldetése, hogy megjelölje és elismerje azokat az európai örökségi helyszíneket, amelyek valamilyen szempontból fontosak nemcsak a helyi közösség számára, hanem az európai identitás, a közös európai történelem szempontjából is – hangsúlyozta Navracsics Tibor a Zeneakadémián tartott sajtótájékoztatón február 25-én. Hozzátette: a díj azt is kifejezi, hogy a helyszínt az adott helyi közösség megbecsüli, példásan felújítja, karban tartja és figyel arra, hogy a jövő Európája számára is mondanivalója legyen.
Fotó: Zeneakadémia / Fazekas István
Navracsics Tibor kiemelte: a Zeneakadémia a maga szecessziós épületével, hangulatával, az itt történt eseményekkel jól jelzi azt a közép-európai polgárságot és polgárosodást, amely Magyarország elvitathatatlan, komoly és jelentős hozzájárulása az európai kultúrához, identitáshoz és fejlődéshez. Puskás Imre, a Miniszterelnökség kulturális örökségvédelemért és kiemelt kulturális beruházásokért felelős helyettes államtitkára elmondta: a Zeneakadémia épülete maga is kifejezi azt, hogy a magyar kultúra európai színvonalú, hiszen mint épület és mint tartalom egyaránt jogosult az Európai Örökség címre. "Büszkék lehetünk arra, hogy Európa ezt az értéket elismeri" – hangsúlyozta, hozzátéve: a díjat elnyert két magyar helyszín más-más okból, de erős szimbólumként mutatja azt, hogy a magyarok hogyan tudnak részt venni az európai történelem alakításában és milyen szerepet vállalnak az európai kultúrában. Szalay-Bobrovniczky Alexandra kultúráért főpolgármester-helyettes úgy vélte, a Zeneakadémia kiváló példa arra, miként tudja egy intézmény hagyományait élővé tenni, építészeti örökségét pedig naprakész, vonzó, és sikeres tartalommal megtölteni. A főpolgármester-helyettes szerint a díj azt is elismeri, hogy az értékőrzésnek a turizmusban is kézzelfogható eredménye van, hiszen a Zeneakadémia évről évre több külföldit vonz Budapestre. Dr. Vigh Andrea, a Zeneakadémia rektora az elismerést megköszönve kiemelte, a Zeneakadémia a maga 140 évre visszatekintő tradícióival Magyarország gyökereihez kapcsolódó értéket őriz, melyek között előkelő helyet foglal el az alapító Liszt Ferenc világpolgári nyitottsága is.
A sajtótájékoztatót a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központ, a Pro Progressione Kft., az Európa Pont és a Kultúrpont Iroda szerdán kezdődött konferenciájának utolsó napján rendezték. A tanácskozás célja az volt, hogy az Európai Örökség címmel rendelkező helyszínekből egy aktív hálózat alakuljon ki, amely megfelelő struktúrát biztosítana a nemzetközi együttműködésekhez. Az eseményen a helyszínek több mint felének képviselői vett részt mintegy 10 különböző országból – számukra, illetve a sajtótájékoztató résztvevőinek Szabó Stein Imre kommunikációs igazgató mutatta be röviden a Zeneakadémia páratlanul gazdag hagyományait, legfontosabb egyetemi és koncertközponti tevékenységeit, rangos intézeteit, többszörös díjnyertes megújulási projektjét, illetve patina és progresszió feszültségére építő kommunikációját.
Fotó: Zeneakadémia / Fazekas István
Az Európai Bizottság február elején összesen kilenc helyszín felvételéről döntött az Európai Örökség-listára. A Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem mellett a horvátországi Krapinában található Neander-völgyi lelőhely és múzeum, a csehországi Olomouc Premysl-vára és az Érseki Palota Múzeuma, a portugáliai Sagres-fok, a bécsi Hofburg, az észtországi tartui egyetem történelmi épületegyüttese, a belgiumi Monsban lévő Mundaneum, az I. világháború keleti frontjának 123. számú temetője Lengyelországban és a franciaországi, strasbourgi európai negyed képviselői vehetik át az Európai Örökség-díjat 2016. április 13-án Brüsszelben. Az elmúlt két évben a listára felvett helyszínekkel együtt így már 29 viselheti az Európai Örökség címet, Magyarországról elsőként a soproni Páneurópai Piknik Emlékpark kapta meg tavaly az Európai Örökség-díjat.
MTI / zeneakademia.hu