"Ez a hangverseny nem csak az áldozatokról szólt"
2014. május 11-én “Az árnyék völgyében járva…” címmel, a Holokauszt 70. évfordulójának szentelt emlékév keretében rendezett hangversenyt a Zeneakadémia.
A vészkorszakban fiatalon elhunyt, illetve emigrációba menekült zsidó komponisták műveit, és a szintén hazáján kívül elhunyt Dohnányi Ernő hosszú évtizedeken át mellőzött Szegedi mise című művét bemutató esemény előtt Dr. Leon Botstein a Bard College rektora, a koncert karmestere és Dr. Batta András komolyzenei kormánybiztos, a Zeneakadémia volt rektora tartott megnyitó beszédet.
Fotó: Mohai Balázs
Leon Botstein felhívta a figyelmet arra, hogy ha a zenének van célja, akkor az az, hogy emlékeztessen minket a legjobb mivoltunkra. Reményei szerint a koncert hozzájárul, hogy nemet mondjunk az előítéletekre, idegengyűlöletre, ám - figyelmeztetett - ez a hangverseny nem csak az áldozatokról szól. A műsor második részében ezért is szentelték Dohnányinak, akit kollaborációval vádoltak. "Nem volt hős, de gonosztevő sem" - fogalmazott az amerikai rektor, hozzátéve, hogy a XX. század első felében Magyarországon nem csak németek öltek zsidókat, hanem magyarok is magyarokat.
Dr. Batta András beszédében Leon Botstein, a háború előtti magyar szerzők, elsősorban Weiner és Dohnányi művészetének bemutatását célul tűző misszióját méltatta, s mondandóját a holokauszt során odaveszett muzsikusok előtti tisztelgéssel zárta. Dr. Batta András köszönetet mondott Orbán Viktor miniszterelnöknek, Szőcs Géza volt álamtitkárnak, valamint, dr. Vigh Andrea rektor asszonynak, valamint a Zeneakadémia Koncertközpont teljes csapatának a szervezésért és természetesen a muzsikusoknak. Ilan Mor, Izrael Álam budapesti nagykövete a koncert szünetében adott fogadáson tartott beszédében reményét fejezte ki annak, hogy az emlékéve a múlttal való közös szembenézés platformja lesz. "Ez a mai koncert is az emlékezést szolgálja. A gyönyörű zene élvezete közben nem felejthetjük el, hogy továbbra is küzdenünk kell a holokausztot relativizáló erők ellen" - emelte ki Ilan Mor.
Fotó: Mohai Balázs
A koncerten elhangzott darabok szerzői közül hárman – Weiner László, Nádor Mihály és Gyopár László – a holokausztban vesztették életüket, a hangversenyt nyitó, brácsára és zenekarra írott, Yizkor című darabot pedig 1947-ben a holokauszt áldozatainak emlékére írta az akkor már a tel-avivi zeneakadémián tanító Pártos Ödön. Az vonós szólisták Bársony Péter és Kelemen Barnabás voltak. A koncert második felében Dohnányi Ernő ritkán hallható remekműve, a szegedi Fogadalmi templom felavatására írott, 1930-as Szegedi Mise csendült fel Budapesti Filharmóniai Társasag Zenekara - az Opera együttese, és a Nemzeti Énekkar közreműködésével, szólót énekelt Váradi Zita (szoprán), Vörös Szilvia (mezzoszoprán), Balczó Péter (tenor) és Bretz Gábor (basszus), orgonán közreműködött Lengyel Zoltán.