Oktatónk és zeneszerző hallgatóink részt vettek az IRCAM fesztivál akadémiáján

2025. július 8.

Dobri Dániel mentorálásával hat zeneszerzés szakos növendék sikeresen teljesítette a kortárs zene egyik legjelentősebb központja, a párizsi Institut de Recherche et Coordination Acoustique/Musique (IRCAM) idei fesztivál akadémiáját.

A zenei innováció, kutatás és új technológiák egyik vezető műhelyének eseményén a Zeneakadémiát Erdős Boglárka (főtárgytanára: Barta Gergely), Papp Mátyás (főtárgytanára: Bella Máté), Tóth Zselyke és Vajda Vendel (mindkettejük főtárgytanára: Szigetvári Andrea) képviselte, szakmai gyakorlatukat az intézet oktatási programjában teljesítették, Dobri Dániel, a Zeneakadémia oktatója szakmai mentorálásával. Mellettük Szende Natalie az In Situ Politopes című audiovizuális workshop egyik alkotójaként, az Ulysses Platform ösztöndíjának támogatásával vett részt a programban, Bardocz Botond pedig egyéni hallgatóként kapcsolódott be.

A diákok világhírű zeneszerzők (Lucia Ronchetti, Mauro Lanza, Hector Parra), computer music dizájnerek, kortárs hangszeres előadók (Matteo Cesarini, Luca Mariani) és kutatók workshopjain és előadásain vettek részt, prezentálták saját munkáikat a fesztivál többi hallgatójának, valamint a világ vezető kortárs zenei együttesei, az Ensemble Intercontemporain és az Orchestre National d’Ile de France próbafolyamatain hospitáltak.

„Büszkék lehetünk a hallgatóinkra, mert nagyon jó hírét vitték a Zeneakadémiának és a magyar zenének Párizson keresztül a világ minden tájára. A magyar részvételből kiemelkedik Szende Natalie másodéves elektronikus zeneszerző hallgatónk audiovizuális darabjának párizsi bemutatója, ami igazi nemzetközi sikert hozott a fiatal alkotónak, így a magyar elektronikus zeneszerzés oktatásnak is. Ha minden jól megy, jövőre folytatjuk az együttműködést a Zeneakadémia és az IRCAM között, sőt, tervezzük azt szorosabbra is fűzni, így remélhetőleg hallgatók újabb csoportjának lesz lehetősége megismerni a kortárs zene egyik fellegvárát” - mondta el Dobri Dániel.

A részvétel nemcsak a hallgatók nemzetközi tapasztalatszerzését és művészi fejlődését szolgálja, hanem a magyar kortárs zene jelenlétét is erősíti az európai zenei színtéren.