Kurtág 90: nagyszabású rendezvénysorozat a kilencvenéves komponista tiszteletére

2016. január 28.

A február 14-21. között rendezendő fesztivál csúcspontja a Zeneakadémia Nagytermében tartott születésnapi szerzői est lesz.

A Kurtág 90 fesztivál hatalmas ívet jár be a szerző szóló- és kamaradarabjaitól a kórusműveken át a nagyzenekari kompozíciókig. A fesztivál a Müpa, a Zeneakadémia és az Editio Musica Budapest partnerségével, az Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Nemzeti Kulturális Alap támogatásával, a Budapest Music Center szervezésében valósul meg. A fesztivál részleteit ismertető sajtótájékoztatón Gőz László, a BMC igazgatója úgy fogalmazott: Kurtág egy olyan sajátos világsztár, "akinek viselkedése, gondolkodásmódja egyenes út, nincs benne kilengés". Mint mondta, mély és többrétű kapcsoltat fűzi össze őket a komponistával, számos lemezt adtak ki műveivel, már a 80. és a 85. születésnapját is rendezvényekkel ünnepelték, a mostani fesztivál azonban ezeken méretében jóval túlnő.Gőz László elmesélte azt is, hogy az idős zeneszerzőt gyakorlatilag nem vonták be a szervezésbe, mert nem akarták ezzel terhelni. Kurtág György egy operán dolgozik, amelyet a milánói Scala rendelt meg tőle Samuel Beckett A játszma vége című művének szövege alapján.
 

 

A programok közül kiemelkedik a Zeneakadémián február 19-én tartandó születésnapi nagykoncert, amelyen Keller András vezényletével a Concerto Budapest, a Szent Efrém Férfikar, valamint Pierre-Laurent Aimard és Tamara Stefanovich zongoraművészek, Louise Hopkins csellóművész és ifj. Kurtág György, a zeneszerző fia (elektronika, billentyűs hangszerek) lép színpadra. A műsoron többek között egy Pierre Boulez-nek ajánlott Kurtág-mű magyarországi bemutatója, valamint a komponistának fiával és Olivier Cuendet-vel közösen szerzett Zwiegespräch - dialógus szintetizátorra és zenekarra című alkotása is szerepel. A koncerten kivetítik a Berlini Filharmonikusok videóüzenetét is, amelyben Simon Rattle vezető karmester, a zenészek nevében pedig Tarkövi Gábor, a világhírű zenekar szólótrombitása köszöntik Kurtág Györgyöt születésnapja alkalmából.

Egy nappal korábban, február 18-án különleges programra kerül sor a BMC koncerttermében Kocsis Zoli hangjegyfüzete címmel, amelyen Kocsis Zoltán Kurtág György által összeállított kéziratos hangjegyfüzetét mutatja be maga a tulajdonos - természetesen zongora mellett -, beszélgetőtársa Wilheim András zenetörténész lesz. Szitha Tünde, az Editio Musica Budapest kortárszenei igazgatója elmondta, hogy a Kurtág által 32 éven keresztül írt, különböző tintákkal, olykor ceruzával papírra vetett kéziratot hasonmás kiadásban megjelentetik a születésnap alkalmából. A Müpa Fesztiválszínháza szintén izgalmas programnak ad otthont február 20-án, melyen Gőz László szavai szerint "kicsit a színfalak mögé lehet nézni": Kurtág Home Video címmel Kurtág Judit filmrendező, fotóművész, a zeneszerző unokája egy évtizednyi filmfelvételeiből összeállított dokumentumfilmje látható zenei köszöntőkkel - a műsorban elhangzik Kurtág György Kafka-töredékek (Op.24) című műve Pierre-Laurent Aimard (zongora), Xelo Giner (bariton szaxofon), Ken Hakii (brácsa), Hiromi Kikuchi (hegedű), Szalai András (cimbalom), Juliane Banse (szoprán) és Keller András (hegedű) fellépésével.

Február 14-én a BMC koncerttermében Eötvös Péter vezényli az UMZE Kamaraegyüttest, elhangzik többek között Kurtágtól a Vékony Ildikó emlékére írt Szálkák, a koncert egyik szólistája Vékony Ildikó tanítványa, Szalai András cimbalomművész. Február 15-én délután a BMC könyvtárában zenészek és más művészeti ágak reprezentánsai beszélgetnek Kurtág György művészetéről Farkas Zoltán zenetörténész vezetésével, este a BMC koncerttermében Zongoristák köré címmel hallhat a közönség koncertet - a nap főszereplője a jeles Kurtág-előadó, Csalog Gábor zongoraművész - emelte ki Gőz László.

Fontos szerepet kap a fesztiválon Rácz Zoltán, Antal Mátyás és Wilheim András is: Rácz Zoltán február 16-án Kurtág magyar pályatársai - Szőllősy András, Vidovszky László, Jeney Zoltán és Ligeti György - műveit vezényli az UMZE Kamaraegyüttes élén, Antal Mátyás másnap a Nemzeti Énekkart dirigálja a Játékok című hangversenyen, a február 21-i zárónap A csaknem ismeretlen Kurtág című esti műsorának programját pedig Wilheim András szerkesztette - sorolta a programokat BMC igazgatója.

Kurtág György Kossuth- és Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, zongoraművész, érdemes és kiváló művész, a kortárs zene világszerte ismert személyisége 1926. február 19-én született a ma Románia területén található Lugoson. 1946-ban Budapestre költözött, ahol Kadosa Pál, Weiner Leó, Veress Sándor és Farkas Ferenc voltak a tanárai. 1967-ben Kadosa Pál tanársegédje lett a Zeneakadémián, majd 1968 és 1986 között kamarazene-tanár volt. 1993 és 1995 között Berlinben, utána egy évig Bécsben dolgozott, azóta Párizsban tevékenykedik. A világ egyik legjelentősebb kortárs zeneszerzője, műveit a rendkívüli koncentráció, az eszközök és a forma maximális tömörsége és gazdaságossága jellemzi. Egyik legismertebb alkotása a Játékok zongorára című, négy füzetből álló sorozata. Terjedelmes és mondanivalójában is súlyos műve a Bornemissza Péter mondásai című, zongorára és énekhangra írott kantátája. Számos rangos állami és művészeti díjjal tüntették ki mind Magyarországon, mind külföldön.

Címkék