Liszt Múzeumok találkozója Schillingsfürstben

2018. július 16.

Másodszor rendeztek találkozót a világ Liszt-múzeumainak munkatársai az ausztriai Schillingsfürstben, a 2018. július 7. és 14. között megrendezett Liszt Fesztiválon. A rendezvényt a fesztivál nyitónapján tartották.

Az eseménysorozatot a budapesti Liszt Ferenc Emlékmúzeum és Kutatóközpont indította útjára 2016 szeptemberében, amikor fogadta a társmúzeumok, Liszt emlékhelyek képviselőit. A kezdeményezés célja hogy a személyes találkozó lehetőséget nyújtson a Liszt Ferenc emlékét ápoló intézmények munkatársainak arra, hogy további együttműködéseket alakítsanak ki.

Az idei schillingsfürsti Liszt-fesztivál újdonságai közé tartozott az ugyancsak a nyitónapon megrendezett szimpózium, amely a fiatalok komolyzene iránti érdeklődésének felkeltését célozta meg. A témáról többek közt olyan szaktekintélyek osztották meg nézeteiket, mint Dr. Albert von Massow, a weimari Liszt Társaság új vezetője, Ruth Reuter igazgatónő, Florian Glemser, Dinkelsbülhlből és Spischak Dávid a budapesti Liszt Ferenc Emlékmúzeum képviseletében. A fesztivál rangos önálló előadását Nike Wagner tartotta Liszt és Wagner kapcsolatáról a schillingsfürsti kastély koncerttermében július 11-én. A programsorozat nyitókoncertjét Florian Glemser adta július 7-én Beethoven, Liszt és Brahms műveiből, másnap a helyi református templom orgonáján egy csodálatos, Bach és Liszt alkotásaiból összeállított hangversenyt hallhatott a közönség a Tirolból érkezett fiatal művész, Michael Schöch előadásában. A hét folyamán hétfőtől péntekig Leslie Howard tartotta már-már hagyományosnak nevezhető mesterkurzusát több ország diákjainak, akik a mesterkurzus végén záró koncerttel örvendeztették meg a publikumot.

 

 

Idén először a Bayreuthban található intézmény munkatársai is részt vettek a találkozón, így a világ az összes Liszt Múzeumának képviselője (Schillingsfürstből Constantin Fürst zu Hohenlohe-Schillingsfürst és Hans Emmert, Weimarból Dr. Evelyn Liepsch, Raidingból Dr. Martin Czernin és Manfred Fux, Bayreuthból Dr. Friedrich Sven, Budapestről pedig Dr. Domokos Zsuzsanna igazgató) építette tovább az együttműködést. Az első lépések között szerepel egy közös német, angol és magyar nyelvű portál kialakítása, amely a későbbiekben tudományos fórumként is szolgálhat. Szintén több ötlet is született arról, hogy az egyes múzeumok miként tudják majd egymást bemutatni a saját intézményeikben, ezen felül egy közös turisztikai program kialakításának ötlete is felvetődött.