Márciusi mesterkurzusok a Zeneakadémián
Emmanauel Pahud, Zakhar Bron, Fabio di Casola és Claudio di Segni is a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem vendégtanára lesz 2014 márciusában.
A márciusi zeneakadémiai mesterkurzusok sorát Zakhar Bron hegedűművész nyitja. 2014. március 6-7-8-án, csütörtök délutántól szombat délig tartandó óráira kizárólag a Zeneakadémia BA, MA és DLA hallgatói jelentkezhetnek, aktív és passzív résztvevőként egyaránt. Az orosz hegedűiskola egyik legkiválóbbja koncertező művészként bejárta a világot Bécstől Tokióig, dolgozott Yehudi Menuhinnal, Maris Jansonssal, és egy sor különleges lemezt is készített. Tanítani Novoszibirszkben kezdett, majd a londoni Roayal Academy of Music, a rotterdami, lübecki, kölni és zürichi zeneművészeti főiskola oktatója lett, jelenleg Kölnben és Madridban az Escuela Superior de Musica Reina Sofia professzora. Olyan nemzetközileg elismert hegedűművészek kerültek ki a keze alól, mint Vadim Repin, Gwendolyn Masin, vagy Maxim Vengerov. Zakhar Bron Zeneakadémiai mesterkurzusának helyszíne a Zeneakadémia Liszt Ferenc téri főépületének X. terme lesz, jelentkezni a szabo.agnes[kukac]zeneakademia.hu, illetve – doktori hallgatók számára – az ohegyi.erzsebet[kukac]zeneakademia.hu címen lehet.
Emmanuel Pahud (fotó: Josef Fischnaller)
Emmanuel Pahud, a Berlini Filharmonikusok szóló fuvolistája március 9-én délelőtt tart mesterkurzust a Zeneakadémia növendékei és az érdeklődők számára a Régi Zeneakadémia Kamaratermében. A genfi születésű fuvolaművész kitüntetéses diplomával végzett a párizsi Conservatoire-on 1990-ben, huszonkét évesen – az együttes legfiatalabbjaként – lett az akkor Claudio Abbado vezette Berlini Filharmonikusok első fuvolistája. Jelentős szólista- és kamarazenészi pályát is magáénak tudhat: rendszeresen lép fel a világ vezető szimfonikus és kamarazenekaraival, illetve legnevesebb karmestereivel Európában, az Egyesült Államokban, és a Távol-keleten, a 2013/14-es szezonban a Nemzeti Filharmonikusok szólistájaként Budapesten is koncertet ad. Emmanuel Pahud nem csak a klasszikus műfajokban mozog otthonosan: Jacky Terrasson jazz-zongorista oldalán rendszeresen tesz kirándulásokat a jazz világába. Fellépései mellett tanári állást nem vállal, de turnéi során egy-egy mesterkurzus-meghívást is elfogad. Műhelytitkairól korábban a következőket nyilatkozta: "a hangszer lehetővé teszi számomra, hogy zenévé alakítsam, amit gondolok, amit érzek. Noha a hangszer fontos, az előadó a legfontosabb. A munkát azelőtt kell elvégezni, hogy az ember belefúj a hangszerbe. Minden azon múlik, hogyan uralja az ember az izmait, a tüdejét, és használja a különböző üregeket a fejében, illetve a felsőtestében, hogy olyan hang szólaljon meg, amilyet elképzelt". Emmanuel Pahud ezúttal a Nemzeti Filharmonikusokkal adandó budapesti koncertjét követően tart mesterkurzust a Zeneakadémián. A március 9-én tartandó kurzuson aktív státuszban csak a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hallgatói vehetnek részt, passzív résztvevőnek azonban bárki jelentkezhet a bnagy.judit[kukac]zeneakademia.hu e-mail címen, legkésőbb március 6-ig.
Fabio di Casola (fotó: Marco Borggreve)
Fabio di Casola klarinétművész, a zürichi művészeti főiskola professzora 2014. március 10-11. között tart mesterkurzust a Régi Zeneakadémia Kamaratermében. Di Casola 1990-ben – mindössze 23 évesen – megnyerte a Genfi Nemzetközi Zenei Versenyt. Meghívások sora követte a győzelmet olyan karmesterek részéről, mint Abbado, Rosztropovics vagy Gidon Kremer. 1998-ban Svájcban az év zenészévé választották, jelentős nemzetközi visszhangot kiváltó lemezfelvételeit a Sony adta ki. Rendszeresen koncertezik Európa vezető kamarazenekaraival, nemzetközi versenyeken zsűrizik, mesterkurzusokat tart, és 2006 óta a „Klang-Musiktage auf Schloss Meggenhorn" kamarazenei fesztivál művészeti vezetője. A kétnapos kurzuson Kovács Béla, Szatmári Zsolt és Varga István felsőbbéves zeneakadémista növendékeit tanítja majd a svájci klarinétművész. A részvétel a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hallgatóinak ingyenes, külsősök passzív hallgatóként 2.500 Ft/nap díj ellenében jelentkezhetnek 2014. március 7-ig az ide kattintva elérhető űrlap kitöltésével.
Március 10-14. között a római Conservatorio Santa Cecilia professzora, Claudio Di Segni tart ének mesterkurzust a Zeneakadémia X. termében. A neves énekművész pályafutása során a lírai tenor szerepek szinte teljes skáláját végigénekelte, nemcsak hazájában, de egész Európában. Szoros munkakapcsolatban állt Luciano Pavarottival, akivel a lírai tenor szerepek technikai és interpretációs problémáin és kihívásain dolgozott. A professzor a Zeneakadémiával való együttműködés keretében 2013 decemberében különleges projektre vállalkozott: népszerű lírai dalokból és az azokra rímelő, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem ifjú zeneszerzőinek műveiből adtak tanítványaival nagysikerű koncertet Rómában. Ezt a műsort az együttműködés folytatásaként, Di Segni professzor budapesti mesterkurzusa alkalmából 2014. március 10-én 18 órai kezdettel a Zeneakadémia X. termében is bemutatják a két egyetem növendékei (a belépés díjtalan, helyfoglalás érkezési sorrendben, a terem befogadóképességének - 49 fő - erejéig). Maestro Di Segni négynapos kurzusán a Zeneakadémia hallgatói ingyenesen, külsős érdeklődők pedig 3000 Ft/alkalom (aktív résztvevők esetében), illetve 2000 Ft/nap (passzív hallgatók számára) részvételi díj megfizetésével vehetnek részt, jelentkezni a borzi.zoltan[kukac]zeneakademia.hu címen lehet.
Thomas Müller-Pering, a szintén Liszt Ferenc nevét viselő weimari zeneművészeti főiskola gitártanárának mesterkurzusa 2014. március 17-19. között lesz a főépület X. termében. Az 1958-ban született művész a Kölnben végezte tanulmányait Tadashi Sasaki növendékeként, s részt vett John Williams, José Tomás, Oscar Ghiglia és Siegfried Behrend mesterkurzusain is. 1983-ban megnyerte a chilei Viña del Mar nemzetközi gitárversenyt, megfordult a világ számtalan koncerttermében, s jelentős lemezek is köthetők nevéhez: Manuel Barroecóval közösen rögzítették többek között Enrique Granados „Danzas Españolas" című darabját, s az ő közreműködésével adták ki Anton Diabelli gitárduóit is. A kurzus ingyenes, azonban csak a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hallgatói jelentkezhetnek rá március 10-ig a kirkosa.adam[kukac]lisztakademia.hu email címen.
A következő hetekben további mesterkurzusokat tart a Zeneakadémián a magyar régizenei együttesek meghatározó szereplője, Dinyés Soma csembalóművész, Jindřich Petráš kürtművész, a brünni Janáček Akadémia tanszékvezető tanára, a Cseh Filharmonikusok szólókürtöse, Perényi Miklós csellóművész, valamint folytatódik Takács-Nagy Gábor doktori hallgatóknak meghirdetett kamarazene kurzusa is.
A mesterkurzusok részletei megtalálhatók fenti linkeket követve a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hamarosan megújuló oktatási honlapján, a következő hónapokra vonatkozó előzetes információk pedig a zeneakademia.hu/mesterkurzusok oldalon található meg. Április 8-9-én Thomas Mastrioanni, az amerikai Liszt Társaság elnöke tart vetítéssel gazdagított interaktív kurzust, melynek fókuszában Liszt Petrarca-szonettjei és más irodalmi ihletésű progamzenéi állnak majd. 2014 májusában mások mellett Nicholas Daniel oboa-mesterkurzusára kerül sor, júniusban pedig jön Pekka Kuusisto is!