Tíz újabb Junior Prima-díjas
Bán Máté, Celeng Mária, Devich Gergely, Elmauer János, Farkas Mira, Fejérvári Zoltán, Fonay Tibor, Környei Miklós, Pusker Júlia és Váradi László részesült idén az elismerésben.
A Junior Prima Díj a Prima Primissima Alapítvány elismeréseinek kiterjesztéseként jött létre 2007-ben. A zeneművészeti kategóriát 2008-ban alapították az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. együttműködésével. Alapítóinak célja a fiatal tehetségek felfedezése és a fejlődésükhöz szükséges feltételek biztosítása. Az idén hetedik alkalommal odaítélt díjakat átvevő fiatal tehetségeket a zeneművészeti Junior Prima Díj társalapítója, az MVM Magyar Villamos Művek Zrt. elnök-vezérigazgatója, Baji Csaba és Vigh Andrea, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem rektora, a zsűri elnöke méltatta a Zeneakadémia Solti Termében 2014. december 1-én megrendezett ünnepélyes díjátadón. Baji Csaba elmondta: társaságuk a társadalmi felelősségvállalás jegyében többek között a tudomány, a kultúra, a művészetek és a sport területén támogat alapítványokat és előremutató kezdeményezéseket. Úgy vélte, zeneművészeti Junior Prima Díjnak is köszönhető, hogy a komolyzene elfogadottsága és népszerűsége jelentősen nőtt a hazai társadalomban. Vigh Andrea is kiemelte, hogy a díj mára óriási presztízsre tett szert, többek között olyan díjazottaknak köszönhetően, mint Fenyő László, Kelemen Barnabás, Baráti Kristóf és Fülei Balázs. Emlékeztetett arra, hogy az idei díjazottakkal együtt a kétmillió forinttal járó elismerést már 70 fiatal muzsikus vehette át a díj 2008-as megalapítása óta.
Fotó: MTI/Soós Lajos
Bán Máté fuvolaművész 2010 óta a Zeneakadémia hallgatója, a Kurtág György életművét ápoló Ludium Együttes tagja, 2013 őszétől a Concerto Budapest művésze, számos hazai és nemzetközi verseny díjazottja.
Celeng Mária énekesnő tanulmányait a budapesti és a müncheni zeneakadémián folytatta. Énekelt Vashegyi György, Kocsis Zoltán, Kovács János és Fischer Ádám vezénylete alatt, külföldön fellépett többek között a Salzburgi Ünnepi Játékokon és Münchenben, ahol a 2013/14-es évadtól a Bajor Állami Operaház operastúdiójának tagja. A milánói Scalában 2015 februárjában debütál.
Devich Gergely gordonkaművész számos hazai és külföldi zenei verseny díjazottja, jelenleg a Zeneakadémia előkészítő tagozatának diákja. 2012-ben a Zuglói Filharmónia élén Dohnányi Gordonkaversenyét adta elő a Művészetek Palotájában, szólistaként lépett fel Kocsis Zoltán születésnapi hangversenyén, csellózott a Fesztiválzenekar 30 éves jubileumi hangversenyén és a felújított Zeneakadémia megnyitó gálaestjén. Idén májusban harmadik lett az Ifjú Zenészek Eurovíziós Versenyén Kölnben.
Elmauer János trombitaművész idén fejezte be tanulmányait a Zeneakadémián, jelenleg Hannoverben tanul. Neves hazai és határon túli fesztiválok fellépője, versenyek dobogós helyezettje. Zongorista partnereivel Spanyolországban, Csehországban, Németországban, Ausztriában és Romániában koncertezett. A zenekari játék mellett fontosnak tartja a kamarazenélést, főleg a zongora-trombita játékot.
Farkas Mira hárfaművész idén végzett a Zeneakadémián. Több alkalommal adott szólóestet a Gödöllői Nemzetközi Hárfafesztiválon, és fellépett Párizsban, Walesben, Strasbourgban, Bordeaux-ban, Lengyelországban is. Együtt dolgozott többek között Kobajasi Kenicsiróval, Kocsis Zoltánnal és Fischer Ádámmal.
Fejérvári Zoltán zongoraművész 2006 és 2008 között a madridi Zsófia Királyné Zeneakadémia ösztöndíjas hallgatója volt, a budapesti Zeneakadémián 2011-ben szerzett kitüntetéses diplomát. Több nemzetközi verseny díjazottja, rangos fesztiválok fellépője volt. Fellépett a Budapesti Fesztiválzenekar, a Nemzeti Filharmonikusok, a Concerto Budapest, a Budapesti Vonósok, a Pannon Filharmonikusok szólistájaként.
Fonay Tibor jazz-basszusgitárost 2008-ban vették fel a Zeneakadémia dzsessz-tanszékére. Számtalan külföldi fellépés mellett többször szerepelt a Művészetek Palotájában és gyakori vendége a Budapest Jazz Clubnak és a Budapest Music Centernek. Olyan zenekarok állandó tagja, mint a Sárik Péter Trio, a Binder Quartet és a Munkácsy Eszter Quartet, de együtt zenél Babos Gyulával is. A külföldiek közül partnerei között tudhatta Nils Petter Molvaert és Eivind Aarsetet is.
Környei Miklós gitárművész 2011-ben diplomázott a Zeneakadémián Eötvös József osztályában, azóta kétszer is elnyerte a Fischer Annie-ösztöndíjat. 2010-ben jelent meg első lemeze, melyen Bartus Réka oboaművésszel hallható, 2015 tavaszára várható spanyol tematikájú lemeze, melyen ezúttal a 2011-es Junior Prima Díjas Razvaljajeva Anasztázia hárfaművésszel társult.
Pusker Júlia hegedűművész 2005-től a Zeneakadémia előkészítő tagozatán Kokas Katalin növendéke volt, 2011 óta a londoni Royal Academy of Music hallgatója, ahol idén kezdte meg tanulmányait mesterképzésen. Szólistaként számos hazai zenekarral, mások mellett a Budapesti Fesztiválzenekarral és a Nemzeti Filharmonikusokkal is fellépett. 2010-ben nővéréről és róla Láthatatlan húrok - A tehetséges Pusker nővérek címmel dokumentumfilm is készült.
Váradi László zongoraművész 12 évesen felvételt nyert a Zeneakadémia előkészítő osztályába. Részt vett többek között Kocsis Zoltán, Frankl Péter és Vásáry Tamás mesterkurzusain, jelenleg a Zeneakadémia zongora BA szak első éves hallgatója. Fiatal kora ellenére számos európai és hazai fesztiválon, koncerten vett részt kiemelkedő teljesítménnyel, számos hazai és nemzetközi verseny díjazottja.
A friss Junior Prima-díjas tehetségek közül hárman: Bán Máté, Környei Miklós és Váradi László láthatók-hallhatók lesznek a Zeneakadémia Nagytermében 2014. december 8-án rendezendő Klip-koncerten is, mely alkalommal a fiatal tehetségek koncertjével egybekötve a Zeneakadémia első image kisfilmjét forgatjuk. Váltson mindössze 200 Ft-ért regisztrációs jegyet, és legyen Ön is szereplője és részese a páratlan élménynek!
MTI/zeneakademia.hu