Új tárlat mutatja be Liszt magyarországi utazásait
Jövő novemberig tekinthető meg a Liszt Múzeumban az időszaki kiállítás, amely a különböző helyszíneken és személyeken, a hozzájuk kötődő műveken és a korabeli utazási lehetőségeken keresztül mesél Liszt látogatásairól.
A Liszt Ferenc utazásai a történelmi Magyarországon című tárlat tájegységenként halad, bemutatva a látogatások részleteit – amelyek mindig kiemelkedő kulturális, társadalmi és közéleti események voltak –, valamint a zongoraművész-zeneszerző legfontosabb, ehhez köthető műveit. A kiállított tárgyak kölcsönzőinek sorában van többek közt a Nemzeti Múzeum, az Iparművészeti Múzeum és az esztergomi Prímási Levéltár.
A nagy pest-budai árvíz utáni, 1839-1840-es első látogatása jelentette a fordulópontot. A kiegyezésig, 1867-ig ritkábban járt Magyarországon, de ezek kivétel nélkül Liszt életének meghatározó eseményei voltak, köztük az Esztergomi mise bemutatójával, illetve ferences konfráterré avatásával. Ezen időszakban történt, hogy 1865-ben, a támogatása révén megalapított konzervatórium fennállásának 25. évfordulóján a Szent Erzsébet legendáját bemutatta a Vigadóban, 1867-ben pedig I. Ferenc József császár magyar királlyá koronázása alkalmából komponált Koronázási miséjének bemutatójára érkezett Pest-Budára. Ezután, kiváltképp az Országos Magyar Királyi Zeneakadémia 1875-ös megalapításától kezdve 1886-ban bekövetkezett haláláig magyarországi tartózkodásait már nem látogatásként tartjuk számon, hiszen ekkorra Weimar és Róma mellett Budapest lett harmadik otthona.
Az eltelt évtizedek alatt Liszt kapcsolati hálója folyamatosan bővült: megismerkedett számos fontos magyar nemesi családdal, egyházi személyekkel, értelmiségiekkel és zenészekkel. Mindez befolyásolta Magyarországhoz fűződő viszonyát, kiterjedt levelezést hagyva az utókornak, továbbá magyaros tematikájú kompozíciói – néhány kivételtől eltekintve – mind ezekhez a személyekhez, valamint látogatásaihoz köthetően keletkeztek.